Akdeniz Üniversitesi

Bölümümüz Mezunlarının Meslekleri ve Bölümümüz Hakkındaki Görüşleri


Tarih: 26.09.2016

Betul CetindereAdı Soyadı:
Betül ÇETİNDERE
Mezuniyet Tarihi:
2013 (Lisans)
Çalıştığı Kurum:
Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü
Sektör:
Kamu Kurumu
Kurumdaki Pozisyonu:
Yurt dışı lisansüstü eğitim bursiyeri
Şehir:
Ankara ve A.B.D.
Bütün bir hayat;  insanı merak etmesi,  araştırması ve üretmesi konusunda teşvik eder.  Bu merak dürtüsünün ışığında insanlığa fayda sağlamak amacıyla yola çıktığım Ziraat Mühendisliği serüvenine hayatımın en büyük şansı olarak değerlendirdiğim Akdeniz Üniversitesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü’nde başlayabilme hakkını elde ettim.  Bu hak bana birçok kapının anahtarını sundu.  Gelişmiş akademik kadrosu, Türkiye’nin farklı yörelerine sağlanan teknik gezi imkânları ve öğretimdeki başarı inancı, benim çok yönlü ve analitik düşünebilme yeteneğine sahip bir Ziraat Mühendisi olmama katkıda bulundu.  Bu farkındalık bana devlet adına yurt dışında akademik eğitim alacak bursiyer olma imkânını tanıdı ve  ‘Buğday Islahı’  konusunda Amerika’da eğitim gibi çok büyük bir başarının kapısını açtı.  Böyle büyük bir başarıyı yazmamdaki katkılarından dolayı tek tek bütün hocalarıma saygılarım eşliğinde teşekkür ederim.  Özellikle öğrenimine yeni başlayacak olan meslektaşlarıma şiddetle Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü’nü tercih etmelerini öneririm.

Tarih:03.05.2016
Hakan ÖzalAdı Soyadı:
Hakan ÖZAL
Mezuniyet Tarihi:
2015 (Lisans)
Çalıştığı Kurum:
Agrio Tarım
Sektör:
Bitki besleme
Kurumdaki Pozisyonu:
Ortadoğu satış temsilcisi
Şehir:
Antalya
Tarım sektöründe kendine güvenen ve kendini yetiştirmiş meslektaşlarımıza ciddi derecede ihtiyacımız var. Toprak Bilimi ve Bitki Besleme bölümü mezunu olarak sahada çok farklı yorumlar ve analitik düşünme yeteneği ile ve bazen de etrafımızdaki küçük detaylardan ilerleyerek çok farklı düşünüp sektör hakkında doğruluk payı yüksek sonuçları elde edebiliyoruz. Gerek saha gerekse teorik anlamda diğer bölümlerden kat kat üstün olduğumuzu düşünüyorum. Başta bu günlere gelmemde en büyük emeği olan annem ve babam olmak üzere bilgisi ve birikimlerini hiç eksik etmeyen saygı değer hocalarıma sonsuz teşekkür eder ellerinden öperim. Saygılarımla…

Tarih: 15.07.2015
Sureyya Gündoğdu
Adı Soyadı:
Sureyya GÜNDOĞDU

Mezuniyet Tarihi: 2004 (Lisans)
Çalıştığı Kurum: Unifarm Chemical Ltd. Sti.
Sektör: Bitki besleme, gübre üretim ve pazarlama
Kurumdaki Pozisyonu: Ürün geliştirme teknik departman sorumlusu
Şehir: Antalya
Toprak Bilimi ve Bitki Besleme bölümü mezunu olmanın her zaman için bir ayrıcalık olduğunu düşünüyorum. Diğer bölümlerinde kendi açısından zorlukları vardır. Ancak bir bitki koruma bölümü mezununun bitki hastalığını tespiti sonucunda önereceği ilaç belli iken, bitki besleme ile ilgili bir sorunun tespitinin iyi bir gözlem, iyi bir tecrübe ve bitki beslemeyi iyi bilmekten geçtiğine inanıyorum. Mesleğimi seviyor ve Toprak Bilimi ve Bitki Besleme bölümü öğrencisi olmaktan gurur duyuyorum. Bana bu mesleği sevdiren Akdeniz Üniversitesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme bölümü hocalarıma çok ama çok teşekkür ederim. Saygılarımla.

Tarih: 15.07.2015
Gökhan Uçar
Adı Soyadı:
Gökhan UÇAR
Mezuniyet Tarihi: 2012 (Lisans)
Çalıştığı Kurum: Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü
Sektör: Kamu Kurumu
Kurumdaki Pozisyonu: Yurt dışı lisansüstü eğitim bursiyeri
Şehir: Ankara ve A.B.D.
Ziraat mühendisi olmak için Toprağı, Hayvanları ve Bitkileri sevmek gerekmektedir ve ben bunları sevdiğim için 2007 yılında tercihimi ziraat mühendisliğinden yana yaptım. Üniversitede en güzel yıllarımı son senemde Toprak Bilimi ve Bitki Besleme bölümünde geçirdim ve bölümdeki güzel atmosferde bunun kaynağıydı. Mezun olduktan sonra özel sektörde çok fazla iş imkanının olmasına rağmen, bu güzel ortamın hasretine dayanamayıp, tekrar saygıdeğer hocalarımla bir arada olmak için yüksek lisans eğitimime başladım. Yüksek lisans eğitimim sırasında MEB’in üniversite ve diğer bakanlıklarla ortaklaşa düzenlemiş olduğu YLSY(Yurt Dışı Lisansüstü Eğitim) programının bursiyer örgencisi olmaya hak kazandım ve Amerika’da Toprak Kalitesi alanında yüksek lisans eğitimi alacağım. Eğitimimi tamamladıktan sonra Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Araştırma-Geliştirme bölümünde çalışmalarıma devam edeceğim. Bu güzel yolda katkılarından ve desteklerinden dolayı tüm hocalarıma ve özellikle saygıdeğer danışman hocam Yrd. Doç. Dr. İlker SÖNMEZ’ e teşekkürlerimi sunarım. Son olarak da bölümü tercih edecek olan meslektaş adaylarına Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesinin özellikle Toprak Bilimi ve Bitki Besleme bölümünün her şeyiyle diğer üniversite ve bölümlerden farklı ve özel olduğunu belirtmek isterim.

Tarih: 15.07.2015
Halil KoparanAdı Soyadı: Muhammed Halil KOPARAN
Mezuniyet Tarihi: 2014 (Lisans)
Çalıştığı Kurum: Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü
Sektör: Kamu Kurumu
Kurumdaki Pozisyonu: Yurt dışı lisansüstü eğitim bursiyeri
Şehir: Ankara ve A.B.D.
Belki çoğu insan bu bölümü yeni tanıyor olabilir, beklide bu bölüm bize ne kazandıracak diye düşünceler içerisinde olabilir, ancak Toprak Bilimi ve Bitki Besleme bölümü ziraat alanının temelini oluşturmakta ve mezunlarına ciddi iş olanakları sunmaktadır. Diğer bölümler birbirinden bağımsız çalışabilir ancak toprak bölümü olmadan her zaman eksik kalacaktır. Bu inançla bu yola 2010 yılında çıktım ve 2014 yılında mezun olduktan sonra hayalim olan akademisyenlik için ilk adım olan yüksek lisansa Akdeniz Üniversitesinde başladım, şuan devletin yurt dışı yüksek lisans programı (YLYS) bursiyeri olarak dil eğitimi alıyorum ve inşallah kurs bitiminde master programına ABD’de devam edeceğiz ve döndüğümüz zaman ise bakanlıkta ciddi kademelerde görev alacağız. İşte bu bana Toprak Bilimi ve Bitki Besleme bölümünün katmış olduğu en büyük, en güzel enleri yaşatacak bir tecrübe olacak.

Tarih: 15.07.2015
Mehmet Fatih Çelik
Adı Soyadı:
Mehmet Fatih ÇELİK
Mezuniyet Tarihi:
2011 (Lisans)
Çalıştığı Kurum:
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı
Sektör:
Kamu Kurumu
Kurumdaki Pozisyonu:
Ziraat Mühendisi
Şehir:
Antalya
2011 yılında Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme bölümünden mezun oldum. 2013 yılının ocak ayından itibaren Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının çeşitli bölgelerinde görev yaptım. Halen Antalya İli Korkuteli İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünde görev yapmaktayım. Üniversitelerin hangi bölümünde okursanız okuyun iş garantisi vardır diye bir şey söz konusu değildir. İş bulmak zor değil sadece iş beğenmemek kendi hayallerimizin yıkılmasına sebep olur. Ziraat mühendisi, azimli,  farkındalık yaratacak özelliklere sahip, asla pes etmeyen, önce kendisi sonrada ülkesi için umutlu ve en önemlisi sabretmesini bilen karakterde olmalıdır. Bu,  yapılan görevde daha faydalı olmayı sağlayacaktır.

Tarih: 15.07.2015
İbrahim Aydın Kılınç
Adı Soyadı:
İbrahim Aydın KILINÇ
Mezuniyet Tarihi:
2011 (Lisans)
Çalıştığı Kurum:
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı
Sektör:
Kamu Kurumu
Kurumdaki Pozisyonu:
Ziraat Mühendisi
Şehir:
Isparta
İnsan ve hayvan yaşamının sürdürülebilirliği için temel ihtiyaçların başında beslenmenin geldiği dünyamızda "Toprak Bilimi ve Bitki Besleme" bölümünün önemi apaçık ortadadır. Nitekim böylesine önem arz eden bir bölümün öğrenimini Akdeniz Üniversitesi gibi kaliteli eğitim veren bir üniversiteden almış olmanın gururu ve sevinci içerisindeyim. Üzerimizde emeği geçen bütün herkese teşekkürlerimi sunuyorum.

Tarih: 15.07.2015
Cemal KalaycıAdı Soyadı: Cemal KALAYCI
Mezuniyet Tarihi: 2012 (Lisans)
Çalıştığı Kurum: Yüksel Tohum
Sektör: Tarım, tohum ıslahı, satış ve pazarlama
Kurumdaki Pozisyonu: Ziraat Mühendisi, satış sorumlusu
Şehir: Antalya

Türkiye’nin, yerli sermaye ile kurulmuş, en büyük yerli tohum firması olan Yüksel Tohumculuk’ da Antalya’nın doğu ilçeleri olan Manavgat, Alanya, Gazipaşa bölgelerine tohum satışı yapmaktayım. Mezun olduğum bölümün bitki besleme ve ürün geliştirme açısından çok büyük faydasını görüyorum. Tohum sektörünün teknik çalışmasında en önemli etkenlerden birisi de bitki besleme olduğu için bu konuda bölümde aldığım derslerin faydasını sahada görmekteyim.

Tarih: 14.07.2015
Ali Kösem
Adı Soyadı:
Ali KÖSEM
Mezuniyet Tarihi: 2011 (Lisans)
Çalıştığı Kurum: İstanbul Fide Üretim Ltd.Şti.
Sektör: Tarım
Kurumdaki Pozisyonu: Ziraat Mühendisi
Şehir: Antalya
Ziraat mühendisliği programı adı altında başlayan lisans eğitiminin son bir yılını Toprak Bilimi ve Bitki Besleme alt programında tamamladım. Üreticilik ile meşgul olan ailemden edindiğim bazı tecrübeleri bölümümden öğrendiğim bilgiler ile birleştirerek meslek hayatıma başladım. Bölümümdeki hocalarımızdan aldığımız bilgileri alanda geziler düzenleyerek uygulamalı olarak pekiştirdik. Meslek hayatımda, eğitimde aldığımız bilgiler toprak ve bitki besleme konularında bizi bir adım öne çıkardı. Tüm hocalarıma katkılarından dolayı TEŞEKKÜR EDERİM.

Tarih: 14.07.2015
Ebru Çatan
Adı Soyadı:
Ebru ÇATAN
Mezuniyet Tarihi: 2005 (Lisans)
Çalıştığı Kurum: Altın Fide
Sektör: Tarım
Kurumdaki Pozisyonu: Üretim Mühendisi
Şehir: Antalya
Yaşamın olmazsa olmaz kurallarında bir kaçı beslenmek ve üretmek. İnsanlık devam ettiği sürece de bu böyle olacak. Bunun başlangıcı da topraktaki yaşam ve beslenme. İlk başlarda istemeyerek geldiğim ziraat fakültesini seçmekle ne kadar doğru bir karar verdiğimi anlamam çok uzun zaman almadı. Toprak Bilimi ve Bitki Besleme bölümü mezunu olduğum için çok mutluyum. Bunun başlıca sebebi bölüm hocalarım ve asistanlarıdır. Canlıyla uğraşmak, üretmek muazzam bir iş. Öğrencilik hayatım boyunca yaz aylarını fide firmalarında çalışarak değerlendirdim bu durum bana daha henüz mezun olmadan iş bulma imkanı sağladı. 10 yıldır sebze fidesi üretiyorum. Her geçen yıl daha çok çalışıyorum, şartlar zorlu, yazın sera içi sıcaklıklar 50 dereceleri buluyor ve günde 6,7 km yürüyorum. Ne istediğinizi bilmek ve yaptığınız işi sevmek başarmak için en önemli sebeplerden birkaçı. Umarım ülke olarak da tarım sektörüne ve mesleğimize verilen değer her geçen yıl artar.

Tarih: 14.07.2015
Filiz İbiş
Adı Soyadı:
Filiz İBİŞ
Mezuniyet Tarihi: 2005 (Lisans)
Çalıştığı Kurum: Vakıf Gayrimenkul Değerleme A.Ş.
Sektör: Gayrimenkul Değerleme
Kurumdaki Pozisyonu: Eksper
Şehir: Antalya
Aradan 10 yıl geçmesine rağmen Mustafa Hocamın babacan tavrı diğer bölüm hocalarımızın içten ve samimi yaklaşımını halen okul yıllarındaki gibi hissediyor ve birebir yaşabiliyor olmak çok güzel. Kendi alanımda 5 yıllık deneyimden sonra farklı alana kaymış olsam bile halen mesleğime olan ilgim hiç azalmadı. Bizden sonra gelecek meslektaşlarıma tavsiyem yılmadan devam etsinler…


Tarih: 08.07.2015
Ahmet ÖzarslanAdı Soyadı: Ahmet ÖZARSLAN
Mezuniyet Tarihi: 2007 (Lisans)
Çalıştığı Kurum: Şehzade Tarım, Özmey Tarım Ürünleri, Atalzade Tarım
Sektör: Tarım (Özel)
Kurumdaki Pozisyonu: Şirket sahibi ve ortağı
Şehir: Amasya
Ülkemiz verimli topraklara sahip, coğrafi konum olarak tarım yapmaya uygun arazi yapısına sahip, iklimsel olarak tarım için yeterli düzeye sahip olduğundan, tarım ülkemiz için son derece önemlidir. Sürdürülebilir tarımın gerçekleşmesi için bilgili, kendini geliştirmiş ziraat mühendislerine ihtiyaç vardır. Değişen iklim şartları ile beraber çiftçilerimiz verim almak için ziraat mühendislerine danışmadan ürünlerine uygulama yapmamaktadırlar. Zira her sene değişen iklim, toprak koşulları, hastalık ve zararlıları yönetebilecek kişiler ziraat mühendisleridir. Böylesine sorumluluk gerektiren bu meslekte bitkileri ekimden hasada yönetebilmek için son derece bilgili donanımlı olmak ve her şeyden önemlisi mesleği sevmek gerekmektedir. Ziraat mühendisi iyi bir gözlemci olmalıdır, bitkiye baktığı zaman ne istediğini bilmelidir, ülkemizin böyle mühendislere ihtiyacı vardır. İş konusunda mesleği öğrendikten sonra kendi işinizin patronu olabileceğiniz bir meslek dalıdır. Benim mesleğimde ilerlememdeki en büyük faktör danışmanlık yaptığım çiftçilerin arazilerinde fark yaratmam olmuştur. Bu farkı bitki beslemede kendimi geliştirdiğim için yaptım. Hastalık ve zararlılar kolay öğrenilebilecek şeylerdir. Oysa bitki besleme öyle değildir. Bu işin bir kimyası vardır. Bunu da Toprak Bilimi ve Bitki Besleme bölümünden mezun olan mühendisler bilirler. Bu sebeple ben mezun olduğum ve bana çok şey katan Toprak Bilimi ve Bitki Besleme bölümünü seçmenizi tavsiye ederim. Bu vesile ile başta bölüm başkanımız Mustafa Kaplan, Mustafa Sarı, Sahriye Sönmez ve tüm hocalarıma teşekkür ediyor saygılar sunuyorum.

Tarih: 08.07.2015
Sermin İşbakan
Adı Soyadı:
Sermin İŞBAKAN
Mezuniyet Tarihi: 2000 (Lisans)
Çalıştığı Kurum: Laben Laboratuarı
Sektör: Toprak, bitki, su ve gübre analizleri
Kurumdaki Pozisyonu: Laboratuar sorumlusu
Şehir: Antalya

Tarımsal uğraşılarda amaç , birim alandan daha fazla ve nitelikli ürün almaktır. Günümüzde intensif tarım uygulamaları sonucu, toprakların bitki besin maddesi içerikleri ve verimlilikleri gittikçe azalmıştır. Tarım ürünlerine talebin giderek artması, 2030’lu yıllarda dünya nüfusunun yaklaşık 8 milyar dolayında olacağı da göz önüne alındığında tarımsal üretimde bol ve kaliteli ürün elde etmenin, dolayısı ile toprak ve bitki analizlerinin daha çok önem kazanacağını söylemek yerinde olacaktır.  Sektörde bu doğrultuda artan taleple özellikle Toprak ve Bitki Analiz Laboratuvarlarında Ziraat Mühendisi-Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü mezunları için iyi bir iş potansiyelinin olduğunu düşünüyorum. Mezun olduğum 2000 yılından bu yana Laben Laboratuarında Toprak Laboratuarı Sorumlusu olarak çalışmaktayım. Bugünlere gelmemde emeği geçen tüm Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme bölümü hocalarıma teşekkür eder sonsuz saygı ve sevgilerimi sunarım.

Tarih: 06.07.2015
hakan cura
Adı Soyadı:
Hakan CURA
Mezuniyet Tarihi:
2007 (Lisans)
Çalıştığı Kurum:
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı
Sektör:
Kamu Kurumu
Kurumdaki Pozisyonu:
Ziraat Mühendisi
Şehir:
Denizli
Ziraat Mühendisliği severek yapıldığında insanı mutlu eden, ufkunu açan bir meslek, çünkü araştırmaya yönelik olduğu için sürekli insanı zinde ve güncel tutuyor. Ziraat Mühendisliği benim idealim olan bir meslekti. O yüzden severek yapılan her işin sonucu güzel oluyor. Bölümüm olan Toprak Bilimi ve Bitki Besleme bölümüne gelirsek: Önceden seçme sebebim hocaların öğrencilerine karşı güzel tutumuydu, içine girince anladım ki hocaların güzelliği bölümün güzelliğindenmiş.

Tarih: 06.07.2015
ilker sönmez
Adı Soyadı:
İlker SÖNMEZ
Mezuniyet Tarihi: 1999 (Lisans), 2003 (Yüksek Lisans), 2009 (Doktora)
Çalıştığı Kurum: Akdeniz Üniversitesi
Sektör: Akademik
Kurumdaki Pozisyonu: Öğretim Üyesi
Şehir: Antalya
Canlı yaşamı devam ettiği sürece hayatta kalmak için gerekli olan besin ihtiyacının karşılanması dünyanın sonuna kadar en önemli iş kolu olacaktır. Ziraat mühendisi ve özellikle TOPRAK BİLİMİ VE BİTKİ BESLEME BÖLÜMÜ’nün bu ihtiyacın sağlanmasında başrolde olacağını düşünüyorum ve sektörde halihazırda çok yüksek bir payının ve iş potansiyelinin olduğunu düşünüyorum. Bölüm olarak ise Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi bölümleri içerisinde en köklü ve insan ilişkileri en iyi bölüm olduğunu biliyorum ki 2014 yılında düzenlenen 20.yıl mezun yemeği bunun en iyi kanıtı olmuştur.

Tarih: 01.07.2015
Kemal Yüce

Adı Soyadı:
Kemal YÜCE

Mezuniyet Tarihi: 2007 (Lisans)
Çalıştığı Kurum: Yonca Toprak Bitki Analiz Laboratuarı
Sektör: Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Tarım
Kurumdaki Pozisyonu: Laboratuar sahibi ve sorumlusu
Şehir: Aksaray
İnsanlığın varoluşuyla beraber insanlar yaşamlarını sürdürebilmek için bitkisel ve hayvansal ürünlere ihtiyaç duymuşlar ve bu ürünleri üretmeye mecbur kalmışlardır. Biz ziraat mühendisleri bu ürünlerin üretilmesi için engin bilgiye sahip tek meslek sahibi insanlarız. Benimde mezunu olduğum ve büyük bir onur duyduğum Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü tüm ürünlerin üretilebileceği materyal olan toprak ve bitkilerin ihtiyacı olan bitki besin elementlerinin doğru kullanımını amaçlayan, öğreten ve uygulanmasını sağlayan tek bölümdür. Ben ziraat mühendisi ve toprak bitki analiz laboratuarı sahibi olarak bölümümüzü seçen arkadaşlarımızın her zaman diğer bölüm mezunu olan arkadaşlarımızdan birkaç adım önde olacakları inancımı her zaman ve her platformda gönül rahatlığı içinde ve büyük bir onurla anlatmaktayım. Meslektaşım olacak arkadaşlarıma son olarak söylemek isterim ki iş görüşmelerine gittiklerinde Akdeniz Üniversitesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü mezunuyum demeleri yeterli bir referans olacaktır. Saygılarımla.

Tarih: 30.06.2015

Ercen KanatAdı Soyadı: Ercan KANAT
Mezuniyet Tarihi: 2010 (Lisans)
Çalıştığı Kurum: Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı
Sektör: Kamu Kurumu
Kurumdaki Pozisyonu: Ziraat Mühendisi
Şehir: Düzce

2005 yılında girdiğim üniversite kapısından 2009 yılında ancak bölümüme kavuşabildim. Bir sene ingilizce hazırlık, 3 sene ortak dersler derken bu güzide bölüme geldiğinde insan NEDEN bu kadar GEÇ diyor…
Üniversitede geçen son bir senedeki almış olduğumuz eğitim bizlere hayat yolunda yön bulmamızı sağlayacak ışık sağlayacak. Hayranlık derecesinde sevgi ve saygı duyduğumuz hocalarımızdan ve bölümümüzden henüz üzerinden bir yıl geçmemişken mezun olduğunda insan NEDEN bu kadar ERKEN diyor…
Meslek hayatımın ve özel hayatımın bazı kararlarında başta Prof.Dr. Mustafa SARI hocam olmak üzere vermiş olduğunuz eğitimin etkisini her seferinde hissetmekten aldığım haz umarım diğer mezun olacak arkadaşlara da nasip olur.

Tarih: 26.06.2015
Kerem GünalAdı Soyadı: Kerem GÜNAL
Mezuniyet Tarihi: 2008 (Lisans)
Çalıştığı Kurum: Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı
Sektör: Kamu Kurumu
Kurumdaki Pozisyonu: Ziraat Mühendisi
Şehir: Düzce
Tarla bitkileri, endüstri bitkileri, çayır ve meralar, meyvecilik, sebzecilik, bağcılık, biyoteknoloji, ekolojik tarım, bitki hastalıkları ve zararlıları ile bunlarla mücadele yöntemleri, tarımsal yapıların projelendirilmesi ve geliştirilmesi, sulama, drenaj, toprak ve su muhafaza sistemlerinin projelendirilmesi ve planlanması, toprak, su ve bitki ilişkileri, çevre kirliliği, bitki besleme ve gübreleme, tarımsal kuvvet makinaları, tarım alet ve makinaları, küçük ve büyükbaş hayvan yetiştiriciliği, arıcılık, popülasyon genetiği, su ürünleri yetiştiriciliği, süt teknolojisi, tarım ekonomisi, tarım politikası, tarımsal yayım ve haberleşme alanlarında çalışan mühendistir.
MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Ziraat Mühendisi olmak isteyenlerin;
-Ziraat ve orman bilimlerinin yanında, teknik bilimlere, fen bilimlerine ilgi duyan,
-Toprağı, bitkiyi, hayvanı seven, üretimlerine ilgi duyan,
-Çevreyi ve doğayı korumayı ilke edinen
-Şekil ve uzay ilişkilerini görebilme yeteneğine,
-Mekanik yeteneğe sahip,
-Açık havada çalışmaktan hoşlanan,
-İnsan ilişkileri gelişmiş,
-İleri görüşlü ve girişimci kimseler olmaları gerekir.

Tarih: 24.06.2015
Tolgahan ALAVANT
Adı Soyadı:
Tolgahan ALAVANT

Mezuniyet Tarihi: 2002 (Lisans)
Çalıştığı Kurum: Antalya Ticaret Borsası
Sektör: Kamu Kurumu
Kurumdaki Pozisyonu: Genel Sekreter
Şehir: Antalya
Toprak doğurandır, besleyen, büyütendir. Toprak berekettir, anadır. Bir verir bin alırsın topraktan. Emeği, alın terini, çalışkanlığı unutmaz toprak, sevgine karşılık verir. Kutsalımızdır toprak, Tüm canlılar için hayattır, geldiğimiz ve gideceğimiz yerdir toprak.
-Toprağın, yaşayan bir varlık olduğunu ve üretilemediğini,

-En uygun şartlar altında bile tarım toprağının BİNLERCE yılda oluştuğunu,
-Tarım topraklarının sonsuz olmadığını,
-Dünyada toplam karasal alanın sadece yüzde 10'unda  tarım yapılabildiğini,
-Türkiye topraklarının sadece 3’te 1‘inin tarıma uygun olduğunu,
-Ülkemizin son 10 yılda, 27,8 milyon dekar tarım arazisini yitirdiğini,
-Kentimizde, her gün 12 futbol sahası büyüklüğünde tarım alanının yok olduğunu,
-Antalyamız'da son 20 yılda tarım topraklarımıza sahip çıkabilseydik, 10 bin çiftçinin 47’şer dönüm tarlayı hala ekiyor-biçiyor,  üretiyor olacağını ve toprağı, suyu, havayı, doğayı korumanın hepimizin boynunun borcu olduğunu öğrendik…

Tarih: 24.06.2015
ibrahim yılmaz
Adı Soyadı:
İbrahim YILMAZ

Mezuniyet Tarihi: 2005 (Lisans)
Çalıştığı Kurum: GreenQ BV Group-GreenQ TR
Sektör: Tarım, Seracılık, ARGE
Kurumdaki Pozisyonu: Türkiye-Ortadoğu Md.
Şehir: Antalya-Hollanda
Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesindeki en etkili bölümlerden biri olan Toprak Bilimi ve Bitki Besleme bölümünün çalışma disiplini ve ciddiyetinin, şüphesiz şu anki meslektaşlarımızın iş hayatında önemli etkisi olduğu düşüncesindeyim. Bölüm hocalarımızdan özellikle  Sn. Mustafa KAPLAN, Sn. Mustafa SARI, Sn. Şule ORMAN, Sn. Sahriye SÖNMEZ, Sn. Zeki ALAGÖZ, Sn. Erdem YILMAZ, Sn. İlker SÖNMEZ ve ismini sayamadığım diğer hocaların emekleri ve gayretleri için çok teşekkür ederim.

Tarih: 24.06.2015
Çağdaş Demirel
Adı Soyadı:
B. Çağdaş DEMİREL
Mezuniyet Tarihi: 2010 (Lisans)
Çalıştığı Kurum: Çukurova Üniversitesi
Sektör: Akademik
Kurumdaki Pozisyonu: Araştırma Görevlisi
Şehir: Adana
5 yıllık lisans öğrencilik hayatımın son 1 yılında hiç unutmayacağım güzel şeyler yaşadım. Bu kadarı yetmedi ki daha sonra yüksek lisans yapmak için 2 yıl sonra geri döndüm. Ama kader yollarımızı ayırdı. Ama biliyorum ki yollarımız bir gün tekrar kesişecektir. Tabi ki bölümümüzün eksikleri var ancak bunları daha da ileriye götürmek biz gençlere düşen en önemli görevlerden birisidir. Teşekkürler Akdeniz Üniversitesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü. Saygılarımla.

Tarih: 24.06.2015
Sinan Yavuz
Adı Soyadı:
Sinan YAVUZ
Mezuniyet Tarihi: 2013 (Lisans)
Çalıştığı Kurum: Meltem Tarım
Sektör: Meyvecilik
Kurumdaki Pozisyonu: Ziraat Mühendisi
Şehir: Antalya
Mesleğimiz sabırlı olmayı aynı zamanda özverili çalışmayı, mücadele edebilmeyi ve özellikle meraklı olmayı  gerektiren bir meslek grubudur...Toprak Bilimi ve Bitki Besleme olarak iki alanda uzmanlaşmamız ve özellikle bitki besleme dalı bizi sektörde söz sahibi yapmakta olup diğer bölümlere karşı avantajlı kılıyor... (TOPRAKÇI OLMAK BİR AYRICALIKTIR )

Tarih: 22.06.2015
Gafur Gözükara

Adı Soyadı:
Gafur GÖZÜKARA

Mezuniyet Tarihi: 2011 (Lisans), 2014 (Yüksek Lisans)
Çalıştığı Kurum: Akdeniz Üniversitesi
Sektör: Akademik
Kurumdaki Pozisyonu: Araştırma Görevlisi
Şehir: Antalya
Ziraat Mühendisi Ünvanı ile mezun olduğum Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümünde, 27.11.2013’de Araştırma görevlisi olarak atandım, eğitim hayatımın temellerinin atıldığı mutlu ve huzurlu bölümümde öğrencilerin eğitim aşamasında bölüm hocalarım ile birlikte küçük de olsa katkım olduğundan dolayı büyük mutluluk ve gurur yaşıyorum.

 

Sayfa Özeti: Mezunlarımızın Görüşleri

Sayfa Açıklaması: Akdeniz Üniversitesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Mezunlarının görüşleri

Anahtar Kelimeler: